22 Mars 2023

Greqia ka para vetëm edhe për 22 ditë

Athinë, 28 prill - “Kemi para vetëm për 22 ditë”. Kështu ka deklaruar ministri grek i Financave, Jorgo Papaconstantinou, i cili gjatë një fjalimi në Parlament ka theksuar se Greqia s’kishte rrugë tjetër vecse të pranonte ndihmën nga FMN dhe BE.

“Ekziston një datë e rëndësishme, 19 maji, kur duhet të shlyejmë miliarda euro borxh. Deri atëherë kemi lekë, por më pas nuk e dimë”, ka pohuar Papaconstantinou.

Pikërisht në momentet kur Athina po negocion me FMN dhe BE, ministri u ka bërë thirrje qytetarëve që të mos kenë frikë nga ardhja e këtyre borxheve.

Por edhe në këtë drejtim shteti helen po has probleme për shkak të kundërshtimeve të kancelares gjermane Angela Merkel, e cila ka deklaruar se Greqia duhet të tregojë se ka aftësi të rikthehet në rrugën e duhur.


Komisioni Evropian ka paralajmëruar edhe një herë për nevojën e ndihmave të shpejta financiare për Greqinë e cënuar nga falimentimi.

Zëvendëspresidentja e BE-së dhe komisarja për Drejtësi Viviane Reding paralajmëroi nga mundësia e efekteve zinxhir me pasoja katastrofale ekonomike për tërë Evropën, në qoftë se nuk ndihmohet qeveria në Athinë.

Kjo vlen në radhë të parë për Gjermaninë, bankat e së cilës janë garantët kryesorë. Ministri grek i Financave Giorgos Papakonstantinou tha se vendi i tij deri më 19 mai ka nevojë për ndihma në vlerë prej nëntë miliardë euro.

Kancelarja  gjermane Angela Merkel dhe ministri i Financave Wolfgang Schäuble kanë deklaruar se vendimi për ndihma financiare do të merret pas përfundimit të negociatave mes BE-së, FMN-së dhe qeverisë greke.  

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)