24 Mars 2023

Dogana zbulon sasi alkooli pa banderola

Pejë, 11 mars - Zbulohet sasi e konsiderueshme e pijeve alkoolike pa banderola. Dogana e Kosovës është duke ndërmarrë aksione të vazhdueshme për kontrollimin e tregut, dhe konfiskimin e mallrave të dyshimta. 

Adriatik Stavileci zëdhënës i doganave ka bërë të ditur se gjatë ditës së djeshme është ushtruar një kontroll në dy lokale të ndryshme në Pejë për verifikimin e banderolave në pijet alkoolike.

Gjatë këtij aksioni njësit e Doganës sipas tij kanë hasur në disa produkte të cilat dyshohet se janë të kontrabanduara, dhe për të cilat pronari nuk posedonte dokumentacion valid.

Mallrat e zbuluara kryesisht ishin pije energjike dhe pije alkoolike pa banderola, por ka edhe prej atyre që dyshohen të jenë të falsifikuara, që nuk u dihej prejardhja.

Malli i ndaluar:

·    pije energjike Red Bull  558 lit
·    verë e kuqe (Rahovec) 10% alc, 12X1lit
·    merlot 11.5 % alc, 12X0,75 lit
·    raki rrushi speciale 46% alc, 10x0,75 lit
·    chardonay 13%alcc, 30X0,187 lit
·    egonica lamandra 12,5%alc, 18X0,75 lit
·    mastika 42%alc, 6X1 lit
·    extra raki rrushi 49%alc, 12X0,70 lit
·    smirnof 40%alc, 45X1 lit
·    grenade 14,5%alc, 164X0,75 lit
·    verë e kuqe “podrumi i vjetër” 11,5%alc, 10X1 lit
·    verë, after work 12%alc, 2X0,75 lit
·    roca ventosa 12,5%alc, 1X0,75 lit
·    rizling italian 11%alc, 2X1 lit,
·    raki rrushi 40%alc, 5X1lit
·    jegermaister 35%alc, 3X1lit
·    vranac 13%alc, 3X0,75lit
·    vranac 11,5%alc, 18X1lit
·    shlivovica 40%, 1X1lit
·    vodka baltic 40%alc, 12X1 lit


Stavileci ka thënë së e tërë sasia e zbuluar është konfiskuar sipas Kodit të Doganës dhe Akcizave, ndërsa rasti i është dorëzuar sektorit për Kundërvajtje Doganore.

\"Aksioni i tillë ende është duke u zhvilluar përfshirë teritorin e Kosovës, andaj Dogana iu bën thirrje të gjithë qytetarëve të republikës së Kosovës se nëse hasin pije alkoolike pa banderola të Kosovës menjëherë të lajmërojnë në doganë apo institucionet tjera të zbatimit të ligjit\", ka theksuar ai.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)