24 Mars 2023

Dogana parandalon 22 raste tentim kontrabande

Prishtinë, 9 korrik - Prishtinë, gjatë javës së fundit  njësitet e doganës, kanë  parandaluar 22  raste të ndryshme të tentim kontrabandimit, nëpër vendkalime te ndryshme kufitare.


Vlera e përgjithshme e këtyre kundërvajtjeve, mallrave të përfshira në të gjitha pikat kufitare është afro 13,000 euro.

Në rajonin e Mitrovicës edhe me tej rastet e tentim kontrabandimit janë me te shpeshta.

Gjatë javës së parë të muajit Korrik, njësite mobile anti-kontrabandë kanë parandaluar disa raste në tentim kontrabande, kryesisht ishin ato me derivate të naftës, që janë konfiskuar rreth 1600 litra.

Si dhe barna pa banderola afro 500 paketime në vlera të larta. Personat në fjalë kryesisht janë banorë te Mitrovicës, te komunitetit shqiptarë dhe atij serb.

Në degën Doganore Aeroport Oficerët Doganor gjatë kontrollit të pasagjereve zbuluan rreth 10  raste ne tentim kontrabandimi, kryesisht mallra me vlera me te larta.

Mallrat e zbuluara ishin afro 180 cope telefona mobil të llojeve të ndryshme, si dhe rreth 190 copë pajisje përcjellëse për telefona mobil.

Po ashtu edhe tekstil, veshmbathje të ndryshme si dhe produkte kozmetike ku vlera e përafërt e këtyre mallrave ishte rreth 3500 euro.

Edhe nëpër  pikat tjera Doganore si Vermicë Hani Elezit Merdare, u zbuluan disa raste ne tentim kontrabandimi, të mallrave të ndryshme, si ore dorë, pjese për autovetura etj, që kryesisht ishin  vlera më të ulëta.

Rastet e zbuluara kishin për qëllim kontrabandimi me mallra te ndryshme, duke mos e deklaruar mallin, të gjitha mallrat e zbuluara janë konfiskuar dhe do t’i nënshtrohen procedurës për kundërvajtje Doganore.   

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)