24 Mars 2023

Dogana konfiskon telefona mobil të kontrabanduar

Prishtinë, 3 korrik - Sot në Aaeroportin e Prishtinës rreth orës 09:30 në arritje nga Zvicra ka arritur një pasagjer dhe është selektuar për kontroll në kanalin e gjelbër. Adriatik Stavileci zëdhënës i Doganave të Republikës së Kosovës ka bërë të ditur se gjatë kontrollit të valixhes së tij në X-Rey është vërejtur nga zyrtarët doganor se ka mall në valixhe.

\"Pasagjeri është ndaluar në kanalin e gjelberet nga dogana, por pala nuk është ndaluar dhe ka vazhduar të dalë jashtë po me ndihmen e policisë kemi arrit ta ndalim dhe me pastaj pasagjeri i është nënshtruar një kontrolle të valigjeve dhe trupore\", ka thënë ai.

Sipas Stavilecit në valigjet e tij janë gjetur 13 telefona kurse në trup janë gjetur 2 copë telefona mobil dhe disa fatura për telefona.

Sasia e teresishme është si në vijim :
Samsung – GT-E 1080 i – 47 cope, Samsung – GT –C 3010 – 24 cope, Samsung – GTC 2120 – 25 cope, Sony Ericsson – W 205 – 32 cope, Samsung C 3050 – 2 cope, Nokia 1661 – 6 cope, Nokia 1209 – 3 cope, Nokia 2720 – 1 cope.

Stavileci ka bërë të ditur se vlera e gjithëmbarëshme e mallit është mbi 3000 euro.
Me telefonat e lartë cekur ka edhe paisje percjellse për telefona :
- Bateri për telefona - 135 cop, Adaptera për rrymë – 33 cop, ndëgjuse për telefona - 25 cop

\"Pala e lartë cekur është perseritës i kundërvajtjeve me llojin e njejtë të mallit, kështu që ky rast është rasti i trete i kundervatjës së njejtë\", ka thënë zëdhënësi Stavileci. 

Rasti i parë sipas tij ka qenë me daten në tetor të vitit të kaluar me 222 cop telefona, rasti i dytë me 27 mars të këtij vit me 203 cop telefona dhe sot me 140 cop telefona.

\"Më këte rast pala ka kryer kundërvajtje doganore sipas nenit 250 paragrafi 3 të Kodit Doganor dhe Akcizave te Kosoves.\"

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)