01 Prill 2023

Dogana konfiskon barna në Vërmicë

Prishtinë, 27 Korrik – Gjatë ditës së djeshme njësit antikontrabandë të Doganës e Kosovës në pikë-kalimin kufitar të Vërmicës kanë parandaluar një tentim të kontrabandaimit të barnave.

Në pikë-kalimin e Vërmicës njësitet anti-kontrabandë kanë ushtruar kontrolle detale të automjeteve të cilat futeshin në territorin e Republikës së Kosovës. Rreth orës 08:25 pas selektimit të një automjeti tip furgon (Mercedes) për kontroll dhe pas deklaratës së vozitësit se nuk ka asgjë për të deklaruar oficerët doganor kanë ushtruar kontroll të detalizuar.

Gjate kontrollit të furgonit kanë arritur të gjejnë të fshehura nën ulësen e përparme në anën e kundërt të shoferit barna pa banderola me origjine nga Greqia.

Vlera e këtyre barnave është mbi 1100 euro. Malli është konfiskuar dhe kundër personit është iniciuar procedura kundërvajtëse.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)