26 Mars 2023

Çmimi i naftës, rekordi më i lartë në 2 vitet e fundit

New York, 9 prill - I ndikuar nga rritja e normës së interesit nga Banka Qendrore Evropiane dhe tërmetit tjetër në Japoni, çmimi i naftës në bursën e New York-ut u rrit me 1.47 dollarë më 7 prill.

Kështu çmimi arrtit në 110.30 dollarë për fuçi, duke krijuar rekordin më të lartë për 2 vjet e gjysmë.

Banka Qendrore Evropiane njoftoi rritjen e normës bazë të interesit me 25 pikë, duke e bërë atë 1.25%.

Edhe të dhënat e publikuara nga Departamenti amerikan i Punës, mbështesin rritjen e çmimit të naftës. Ndërkohë, përmirësimi i tregut të punës në SHBA, tregon rifillimin stabilizimit të tij.

Megjithëse një tjetër tërmet i fortë prej 7.4 ballësh sipas shkallës Rihter që goditi Japoninë, mund të shkaktojë uljen e kërkesës nga ky vend për energji, kjo nuk do të ndryshojë tendencën e rritjes së çmimit të naftës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)