24 Prill 2024

Çmimi i naftës bie mbi 5 për qind

New York, 10 mars - Nafta Brent shënoi rënie mbi 5 për qind në fund të javës që përfundon më 10 mars, me shqetësime të vazhdueshme për kërkesën e dobët në Kinë dhe rritjen e normave të interesit të Rezervës Federale të SHBA-së (FED).

Nafta e papërpunuar ndërkombëtare Brent u tregtua me 81,01 dollarë për fuçi sot, duke shënuar një rënie prej 5.6 për qind nga seanca e së hënës që u hap me 85,83 dollarë për fuçi.

Standardi amerikan West Texas Intermediate (WTI) u tregtuan me 75,06 dollarë për fuçi në të njëjtën kohë, duke u ulur me 6,1 për qind në krahasim me çmimin e hapjes prej 79,92 dollarë për fuçi të hënën.

Çmimet e nisën javën me një notë negative për shkak të kërkesës së dobët pasi Kina njoftoi një objektiv modest të rritjes.

Ekonomia e dytë më e madhe në botë raportoi një objektiv zyrtar të rritjes ekonomike prej rreth 5 për qind për vitin 2023 të dielën.

Çmimet u rritën pak të martën dhe të mërkurën për shkak të dobësimit të dollarit amerikan dhe me të dhënat e SHBA-së që treguan rigjallërimin e kërkesës në vend.

Instituti Amerikan i Naftës (API) njoftoi të martën vonë vlerësimin e tij për një rënie prej gati 3.8 milionë fuçi në inventarët e naftës së papërpunuar në SHBA, në krahasim me pritjet e tregut për një rritje prej 308 mijë fuçi.

Të mërkurën vonë, Administrata e Informacionit të Energjisë (EIA) njoftoi se inventarët ranë me 1.7 milionë fuçi në 478.5 milionë fuçi.

Rënia e stoqeve të naftës sinjalizoi rritje të kërkesës në SHBA, vendi më i madh konsumues i naftës në botë, por nuk ishte e mjaftueshme për të rritur çmimet e naftës.

Ndërkohë, shqetësimet e vazhdueshme rreth rritjes së normave të interesit të FED gjatë gjithë javës gjithashtu ushtronin presion mbi çmimet. Ekspertët shqetësohen se rritja e mëtejshme e normave të interesit do të shkaktonte ngadalësim të rritjes ekonomike.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)