24 Mars 2023

Bursat evropiane bien deri në 6 për qind

Londër, 10 gusht - Pas një hapjeje të paqartë, Bursat evropiane dje kane renë serish, duke mos qenë në gjendje ta ndalojnë rënien e tyre të thellë pavarësisht ndërhyrjes së liderëve politikë përpara një mbledhjeje themelore të Rezervës Federale amerikane, Fed.

Dje rreth orës 10:50, bursa e Londrës ra me 5 për qind, Frankfurti me më tepër se 6 për qind dhe Parisi humbi rreth katër për qind, ndërkohë që Madridi ra me më tepër se 3 për qind dhe Milano rreth 2 për qind.

"Është një kapitullim i vërtetë, një cunami, asnjë sektor nuk u kursye. Asgjë nuk duket ta ndalë panikun dhe nuk pritet ndonjë gjë e madhe nga Rezerva federale amerikane", komenton Renaud Murail, administruesi aksionesh në Barclays Bourse.

Pavarësisht mobilizimit të përgjithshëm të liderëve politikë, me në krye Barak Obamën dhe të disa bankierëve të bankave qendrorë të globit, spiralja në rënie ka rifilluar pa ndërprerje në tregjet financiare.

Të pa qetësuar nga fjalimi i djeshëm i presidentit amerikan i cili mbrojti statutin e Shteteve të Bashkuara pas uljes së vlerësimit të vendit nga agjencia Standard & Poor's, investitorët janë kthyer tashmë nga Fed-i që mbledh sot komitetin e tij të politikave monetare.

Në Azi, pas një hapjeje në rënie të lirë sot, tregjet e kufizuan rënien. Kështu, Tokioja ra me 1,68 për qind në mbyllje, Shangai u mbyll me ekuilibër, ndërsa Hong Kongu ra me 5,66 për qind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)