26 Mars 2023

Bursa e Hong Kongut e interesuar për investitorë rusë

Hong Kong, 12 shtator - Hong Kong Stock Exchange dhe Clearin Ltd. është fort e interesuar për tërheqjen e kompanive ruse në platformën e vet tregtare, deklaroi Zëdhënësja e Exchange Lorraine Chan.

Sipas fjalëve të saj, emetuesit rusë mund të shpresojnë për likuiditet të lartë dhe infrastrukturë të fuqishme financimi në të.

“Ne do të ishim fort të kënaqur të shihnim në Bursën tonë 2 kompani nga Rusia - RUSAL dhe IRC Ltd. (filial i kompanisë minerare “Petropavlovsk”, - tha Chan.

Ajo kujtoi se në prill të këtij viti Hong Kong Stock Exchange u vizitua nga Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)