27 Mars 2023

Borxhi i madh grek çrregullon sërish euron

Bruksel, 24 prill - Tregjet financiare ndërkombëtare reaguan negativisht pasi Bashkimi Evropian shqyrtoi shifrat për buxhetin dhe deficitin e Greqisë.

Agjencia Eurostat tha se deficiti i Greqisë në vitin 2009 ishte 13.6 % e bruto prodhimit shoqëror, e jo 12.7 %, sa ishte parashikuar më parë. Shkalla është disa herë më e lartë se kufiri i përcaktuar (3%) për 16 vendet që përdorin euron.

Sot euroja shënoi rënie për të gjashtën ditë me radhë. Tregjet amerikane gjithashtu e ndjenë ndikimin e krizës greke, ku indeksi industrial Dow Jones ra afro 70 pikë në hapje të bursës.

Ndersa  sindikatat greke kanë njoftuar greva të reja dhe mitingje pas kërkesës së ndihmave që qeveria Papandreu i bëri BE-së dhë FMN-së.

Lajmin e bëjnë të ditur mediat greke, sipas të cilave më 27 prill është parashikuar një protestë e re, ndërsa në ditët e para të muajit maj një greve e re e përgjithshme.

Qeveria e kryeministrit Jorgo Papandreu pranoi ndihmat e Bashkimit Evropian dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar duke premtuar si shkëmbim shkurtimin e shpenzimeve publike.

Bashkimi Evropian dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar, FMN, do të vendosin shpejt mbi ndihmën financiare të kërkuar nga Greqia. "Jemi të gatshëm të veprojmë shpejt", u shpreh Drejtori i FMN-së, Dominique Strauss-Kahn në Uashington. Ndërsa komisari i BE-së për valutën, Olli Rehn është shprehur, se pas përgatitjesh disajavore tani mund të veprohet shpejt dhe pa probleme.

FMN-ja dhe vendet e eurozonës janë të gatshme t'i japin Greqisë një ndihmë në vlerën prej 45 miliardë eurosh. Mali me borxhe i Greqisë kap kuotën 273 miliardë euro.

"Mekanizmi i ndihmave për Greqinë do të aktivizohet me shpejtësi, brenda fillimit të muajit maj", ka deklaruar komisioneri evropian për Cështjet Monetare, Olli Rehn, pas pranimit që Greqia i bëri ndihmës financiare nga FMN dhe BE.

Kryeministri grek Papandreu deklaroi dje nga ishulli i Kastelorizos, se duke mos pasur asnje rrugëdalje përballë situatës së vështirë ekonomike dhe spekulimit të tregjeve financiare, vendi duhej të kërkonte përfundimisht ndihmë nga BE-ja dhe FMN-ja.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)