01 Prill 2023

Bien bursat aziatike, shkak të kriza në Lindjen e Mesme

Tokio, 22 shkurt - Aksionet në bursat aziatike kanë rënë në fillim të tregtimit të sotëm për shkak të trazirave politike në Lindjen e Mesme, transmeton Asociated pres.

Indeksi japonez Nikei është i pandryshueshëm mnë 10.849 pas fitimeve të mëdha gjatë javës së kaluar.

Në Hongkong aksionet kanë rënë për 0.3 për qind, në Korenë Jugore për 0.3 për qind, ndërsa në Australi për 0.8 për qind.

Destabiliteti në Lindjen e Mesme ngriti edhe çmimin e naftës i cili sot shitet për 87.35 dollarë për një fuçi, 1.15 dollarë më shumë se të premten e kaluar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)