29 Maj 2023

Bie çmimi i gazit në Evropë me 12.6 për qind

Frankfurt, 19 shtator - Çmimi i gazit natyror në kontratat e tetorit në Evropë ka rënë në 187 euro për megavat-orë të premten së bashku me shtimin e depozitimit në objektet e ruajtjes së gazit natyror të Evropës.

Sipas të dhënave nga "Gas Infrastructure Europe", shkalla e mbushjes së depozitave nëntokësore të gazit natyror në vendet e Bashkimit Evropian ka shkuar mbi 85 për qind nga e hëna.

Çmimet e gazit natyror, të cilat u mbyllën me rreth 214 euro për megavat-orë të enjten, ranë me 12.6 për qind në 187 euro të premten.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 maj 2023

- Deputetja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja e Përhershme për Kosovën Viola Von Cramon - Taubadel do të mbajë një konferencë për shtyp. (Shtëpia e Evropës në Prishtinë përballë Zyrës së BE-së, ora 11:30)
 
- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që përcaktojnë shumën e beneficionit në lartësi të pagës minimale, procedurat e caktimit të pagës minimale dhe shkallët tatimore në të ardhurat personale vjetore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:30)

- Koncerti i radhës, bashkëpunim i Chopin PianoFEST Prishtina me Filharmonine e Kosovës, sjell në skenë 2 artistë të shquar  nga Mbreteria e Bashkuar Peter Donohoe, doajenin e pianos dhe dirigjentin Robert Guy, për të performuar së bashku me Filharmoninë e Kosovës Koncertin nr.3 të S. Rachmaninof, me rastin e 150 vjetorit të këtij kompozitori gjenial të epokës së romantizmit. (KlanArena, ora 20:00)