24 Mars 2023

Kundër miratimit të strategjisë për privatizimin e PTK-së

Prishtinë, 29 korrik - Sindikata e Punëtorëve të PTK-së reagon kundër miratimit në parim nga Kuvendi i Kosovës të propozim strategjisë së Qeverisë për privatizimin e PTK së. Drejtuesit e Sindikatës thonë se do të vazhdojnë me kundërshtimin e privatizimit.

Kuvendi i Kosovës miratoi dje në parim strategjinë për privatizimin e PTK-së. Por, drejtuesit e Sindikatës mendojnë se votimi nuk është kryer si duhet pasi në sallë nuk ishin prezentë shumica e deputetëve.

Kryetari i sindikatës Milazim Alshiqi thotë se vetëm 30% e deputetëve kanë votuar për këtë strategji. “Unë besoj se është një shqetësim i madh për të gjithë se si është marrë vendimi në Kuvendin e Kosovës. Nga proporcioni i deputetëve del se vendimi i deputetëve është në një 30%, pra i vogël.”

Alishiqi njëherit kritikon deputetët për mos-informim rreth procesit. “Gjatë bisedave që kemi pas me ta shumica prej tyre nuk janë të njoftuar në mënyrë të argumentuar se si duhet të vendoset fati i PTK-së. Nuk e njohin këtë materie, nuk hyjnë në analiza për të parë se sa është ekonomikisht i arsyeshëm me u privatizu apo sa është i arsyeshëm me u kundërshtu”.

Ai potencoi se votimi në Kuvend nuk do të ndikojë tek ta, por do të vazhdojnë që me argumente edhe më të forta ta kundërshtojnë procesin e privatizimit të PTK-së. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)