02 Dhjetor 2023

Aeroporti i Prishtinës me rekord të ri të udhëtarëve dhe fluturimeve

Prishtinë, 1 gusht - Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ‘Adem Jashari’ (LKIA) ka bërë të ditur se në muajin korrik i këtij viti, shënoi një nr të ri rekord në nr. të udhëtarëvë dhe fluturimeve, duke tejkaluar shifren krahasuar me muajin e njëjtë të vitit të kaluar rreth 9% në nr. të udhëtarëvë dhe mbi 2% në nr.të fluturimeve.

Nga Janari i këtij viti e deri më sot përmes Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës ‘Adem Jashari’ LKIA, kanë kaluar pothuajse 2 milion udhëtarë.

Nndërsa vetëm në muajin korrik përmes këtij aeroporti kanë kaluar  400 000 udhëtarë duke shënuar një rritje të përgjithme në nr të udhëtarëve në këtët vit prej rreth 14% dhe në numër të fluturimeve rreth 6% .

Zvicra  dhe Gjermania akoma mbeten destinacionet me më së shumti udhëtarë dhe fluturime ku më pas pasohen nga Turqia, Austria etj.
Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)