22 Mars 2023

Gjermania dhe Finlanda mbyllin hapësirën ajrore për avionët rusë

Berlin, 27 shkurt - Gjermania dhe Finlanda kanë njoftuar se do të mbyllin hapësirën e tyre ajrore për avionët rusë në mes të aksionit ushtarak të Moskës në Ukrainë, duke iu bashkuar kështu një liste në rritje të vendeve evropiane që tashmë kanë vendosur kufizime ndaj linjave ajrore ruse. Moska është zotuar për një përgjigje reciproke.

Ministria Federale e Transportit dhe Infrastrukturës Dixhitale e Gjermanisë njoftoi të shtunën në mbrëmje se ministri i Transportit Volker ëissing "mbështet bllokimin e hapësirës ajrore gjermane për avionët rusë" dhe kishte "urdhëruar që gjithçka të përgatitet për këtë".

Për më tepër, linja ajrore gjermane Lufthansa anuloi të gjitha fluturimet e ardhshme për në Rusi dhe njoftoi se "fluturimet që janë në hapësirën ajrore ruse" do t'i "largojnë përsëri së shpejti".

Ministri finlandez i Transportit, Timo Harakka gjithashtu njoftoi se qeveria e tij do të mbyllë hapësirën ajrore të Finlandës për avionët rusë të shtunën.

Gjermania dhe Finlanda janë të fundit në një varg vendesh evropiane që kanë mbyllur hapësirën e tyre ajrore për avionët rusë, duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, Poloninë, Bullgarinë dhe Republikën Çeke, ndër të tjera.

Rusia u përgjigj duke mbyllur hapësirën e saj ajrore ndaj vendeve. Të dielën, Agjencia Federale e Rusisë për Transportin Ajror tha se "vendimet jo miqësore të autoriteteve të aviacionit të Letonisë, Lituanisë, Sllovenisë dhe Estonisë" kishin nënkuptuar se Rusia do të vendoste kufizimet e veta të fluturimit në ato vende.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)