31 Mars 2023

Gjermani - së shpejti në aeroporte metoda e skanimit të trupit

Berlin, 8 gusht - Në Gjermani do të vihet brenda  javëve të ardhshme në aeroporte në përdorim metoda e shumëpërfolur e skanimit të trupit për arsye kontrolli.

Në fund të muajit shtator do të fillojnë testet e para në aerportin e Hamburgut, bën të ditur ministri i brendshëm gjerman Thomas de Maizière në gazetën \"Bild am Sonntag\". 

Politikani kristian-demokrat thekson se të ashtuquajturit \"skanerat e trupit\" në të cilët dallohet çdo detaj i trupit njerëzor, nuk do të vihen në përdorim në Gjermani.

Skanerat që do të përdoren nëpër aeroporte nga qeveria gjermane, i tregojnë personat që do të kontrollohen si \"viza të holla\" në monitor.

Të dhënat që mblidhen gjatë këtij kontrolli, do të shuhen menjëherë më pas. Gjatë fazës testuese, pasagjerët do të vendosin vetë nëse duan apo jo të skanojnë trupat e tyre në aeroport. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)