22 Shkurt 2024

Trump kërcënon me mbyllje platformat e mediave sociale

New York, 28 maj - Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA), Donald Trump njoftoi se do të bëjnë rregullime ligjore ose do t'i mbyllin platformat e mediave sociale për të cilat besojnë se po ndërhyjnë në zgjedhje.

Pas diskutimit për etiketën "verifikoni informacionin" që ai pati me rrjetin social Twitter, Presidenti Donald Trump kritikoi platformat e mediave sociale sërish nga llogaria e tij në Twitter.

Duke mbrojtur qëndrimin se platformat e mediave sociale kanë bërë përpjekje për të ndikuar në zgjedhjet e vitit 2016 dhe se kanë dështuar në këtë drejtim, Presidenti Trump tha se ato janë duke bërë përpjekje të ngjashme edhe në zgjedhjet që do të mbahen këtë vit.

“Republikanët mendojnë se platformat e mediave sociale po përpiqen të heshtin zërat konservatorë. Ne nuk do të lejojmë që kjo të ndodhë, ose do të bëjmë rregullime të forta për këto platforma ose do t'i mbyllim ato”, bëri të ditur Trump.

Media sociale Twitter e kishte shtuar etiketën “verifikoni informacionin” në disa postime të Presidentit Trump.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)