31 Mars 2023

Kompanitë e Teknologjisë Informative prezantojnë zgjidhjet e tyre të mençura

Prizren, 12 maj - Ministria e Ekonomisë në bashkëpunim me Zyrën e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe Projekti “ICT for Kosovo's Growth” e financuar nga BE-ja organizojnë eventin B2B me takime ndërmjet bizneseve ndërsektoriale në parkun Inovative dhe te Trainimeve në Prizren.

Në kuadër të B2B takimeve, bizneset e Teknologjisë Informative do të takohen me  biznese në industrinë kreative, turizmi, hotelieria, dhe atyre artizanale por jo vetëm,  ku do të shqyrtojnë mundësitë e tyre të përbashkëta të të bërit biznes dhe mundësive të partneritetit dhe bashkpunimit në drejtim të digjitalizimit dhe rritjes së eksportit të bizneseve.

Kompanitë e Teknologjisë Informative e Digjitale do të kenë mundësinë të prezantojnë zgjidhjet e tyre të mençura’ për sektoret e ndryshëm të Industrisë kreative, Trashëmisë, Turizmit dhe Artizanatet që përballen me çështje siç janë shërbimet dhe transformimi digjital e inovacioni

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)