31 Mars 2023

Zidan: Kurrë nuk do kërkoj falje

Francë, 1 mars - Pas katër vitesh që kanë kaluar është rikthyer duke folur sërish Zinedin Zidane rreth asaj skene jo të hijshme që ndodhi në finale e botërorit në Berlin të Gjermanisë.

Ai ishte akti i fundit i Zidan në fushën e futbollit dhe për të ishte si një njollë në karrierën e tij të mrekullueshme.

Francezi u pyet nga gazetarët në qoftë se momentalisht ai do të kërkonte falje ndaj lojtarit të Interit, Materzait, por ai mjaft i bindur u përgjigj se kjo gjë nuk do të ndodhë asnjëherë.

\"I kam kërkuar falje të gjithë botës së futbollit dhe do ta bëj sërish por Materazin  nuk do ta fal kurrë pasi për mua është një çndreim po të bëja diçka të tillë\", - deklaroi ish futbollisti i Juventusit dhe Realit të Madridit.

\"Në atë moment mamaja ime ishte e shtruar në spital pasi ishte e sëmurë dhe këtë gjë asnjë nuk e dinte dhe në qoftë se dikush e ka fyer në fushën e lojës unë nuk kam reaguar dhe në qoftë se kjo gjë do të ndodhte me Kaka që është një djalë shumë i mirë atëherë do të kërkoja falje, por me Materazin kjo gjë nuk do të ndodhë kurrë, pasi ai nuk është si Kaka\", - këto ishin fjalët e Zidane i cili me sa duket ende nuk e ka ndryshuar mendimin e tij në lidhje me atë gjest që ndodhi në finalen e botërorit në Gjermani.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)