22 Mars 2023

UEFA heq rregullin e golit jashtë fushe

Curich, 24 qershor - Një ndryshim historik në botën e futbollit, avantazhi i golit jashtë fushe do të hiqet në sezonin e ardhshëm.

UEFA ka bërë zyrtar vendimin për të hequr vlerën e dyfishtë të golin në transfertë, në ndeshjet me eliminim direkt, në të gjitha kompeticionet për klube.

Ky është një ndryshim i madh në futboll duke qenë se ky rregull shpesh ishte bërë vendimtar në kualifikimin e ekipeve në kompeticione të ndryshme. Ai do të hyjë në fuqi që prej sezonit të ri.

Deri tani, në rast se në dy ndeshje vajtje-ardhje skuadrat shënonin numër të barabartë golash, atëherë ekipi i kualifikuar ishte ai që kishte shënuar më shumë gola në transfertë. Tashmë kjo ndryshon dhe nëse dy ekipet shënojnë të njëjtin numër golash, atëherë do të zhvillohet shtesa prej 30 minutash dhe më pas penalltitë.

Ndryshimi i rëndësishëm nga UEFA do të jetë në fuqi për Champions League, Europa League dhe Conference Leuage.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)