01 Prill 2023

Reali dëshiron Agueron dhe David Silvan

Madrid, 18 shkurt - Skuadra që për momentin kryeson renditjen në La Liga, Reali i Madridit ka habitur të gjithë duke hyrë në garë për të blerë argjentinasin e Atletiko Madridit, Serxhio Aguero si dhe spanjollin e Valencias, David Silva.

Presidenti i Realit, Florentino Perez ka ndërmend të bëjë një sforcim të madh ekonomik për tu rrëmbyer talentin argjentinas “kushërinjve” nga i njëjti qytet.

Lajmin e bën të ditur gazeta “Marca”, sipas së cilës, për shërbimet e sulmuesit argjentinas një presion të madh është duke ushtruar edhe skuadra angleze e Çelzit.

Klauzola e Aguerso është 60 milion euro dhe ai me skuadrën e Atletiko Madridit ka një kontratë deri në vitin 2012. Një tjetër goditje e madhe e Realit për afatin kalimtar të verës mund të jetë edhe mesfushori i Valencias, David Silva.

Për shërbimet e tij interesohen edhe shumë skuadra të tjera evropiane në mesin e të cilëve është edhe Barcelona. “Katalonasit”, shpresojnë që në verë në “Kamp Nou” bashkë me David Silvan të sjellin edhe sulmuesin David Vilja.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)