27 Mars 2023

Reali, 15 milion euro për Vargas

Madrid, 17 mars - Real Madridi ka filluar të bëj herët ofertat për transferimet në afatin kalimtar veror, pasi që janë Los Blancos ata që kanë trokitur në dyert e Fiorentinas për të pyetur nëse Viola do të heqë dorë nga Juan Manuel Vargas për 15 milion euro.

Sipas La Nazione, Real Madridi ka bërë tashmë një ofertë prej 15 milionë eurosh, dhe ka ofruar shërbimet e holandezit Royston Drenthe.

Javë më parë, mediat lokale në Firence raportuan se Liverpooli do ta transferonte Peruanin, Vargas. 


Po ashtu mbrojtësi i krahut të majtë i Chelseat, Ashley Cole, është i pari në listën e transferimeve të Real Madridit për sezonin e ardhshëm, në kohën kur Los Blancos janë duke planifikuar forcimin e krahut të majtë të mbrojtjes.

Pas anglezit Cole, në listën e Realit vijnë, Patrice Evra i Manchester United, Aleksandar Kolarov i Lazios, Gael Clichy i Arsenalit, Andre Santos i Fenerbahces, Filipe Luis i Deportivo La Corunas dhe David Luiz i Benficas.

Mbretërit dëshirojnë që të sigurojnë mbrojtës që kanë edhe aftësi sulmuese, ndërkohë që emrat që u përmendën i kanë ato kualitete.


Ribery do të luajë për Realin

Njëri prej agjentëve më të respektuar në botën e futbollit, Ernesto Bronzetti, ka zbuluar se destinacioni i radhës i Franck Ribery do të jetë Real Madridi.

Super agjenti Bronzetti ka pasur punë më shumë se një herë me Real Madridin, dhe për këtë arsye ai tha për Marca, se nuk ka kurrfarë dileme se Ribery do të jetë lojtar i Realit, për shkak se Bayerni ka borxhe, dhe dëshiron të fitojë para.

Një citat që vlen të përmendet është dhe parashikimi i Bronzettit, një vit më parë, kur italiani parashikoi se Florentino Perez do të sjellë Cristiano Ronaldon dhe Kakan, kurse Perez atëkohë nuk ishte president.

“Florentino është praktikisht president i Realit, dhe ai do të bëjë tre transferime të rëndësishme, dy prej të cilëve do të jenë Cristiano Ronaldo dhe Kaka”, tha një vit më parë Bronzetti për Radio Kiss Kiss.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)