31 Mars 2023

Newcastle ka refuzuar blerjen e Zidane

Londër, 18 shkurt - E pabesueshme por e vërtetë! Ndodh shpesh që klubet e mëdha të mos pranojnë në skuadrat e tyre lojtarë të ndryshëm, por rasti i mëposhtëm është i rrallë.

Në një raport të publikuar nga Marca, është zbuluar se në vitin 1996, kur legjenda franceze Zinedine Zidane dëshironte të largohej nga Bordeaux, Newcastle United (klub që atëkohë luftonte për titullin e Ligës Premier) refuzoi francezin për arsye se ai “nuk ishte i mire sa duhet”.

Barry Silkman, atëkohë njëri prej drejtuesve të Newcastle, tha se klubi anglez ofroi 1.2 milion funte për Zizu, kurse muaj më vonë, Juventusi e bleu atë për 3.2 milion funte.

“Pse është dashur ta blejmë Zidanen kur e kemi një Tim Sherwood?”, ripërsërit fjalët e tij Silkman.

Zidane do të bëhej futbollisti më i mirë në botë, që do të linte shenja në historinë e futbollit, duke e lënë Newcastlen që të vuajë për rastin e humbur, për të ndryshuar historinë e klubit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)