22 Mars 2023

Laporta: Messi është gjeni

Valenci, 16 mars - Lionel Messi mposhti të dielën mbrëma thuajse vet Valencian në Camp Nou me një het-trik fantastik, duke detyruar presidentin e klubit katalunas që ta quajë atë një gjeni, dhe njëkohësisht të thumbojë Real Madridin për eliminimin nga Lyoni.

“Ishte e mrekullueshme, spektakolare. Sot (e diel) më duhet të lavdëroj ekipin për shkak se theu një ndeshje të mbyllur. Valencia luajti mirë, por më e keqja ishte se ne e kemi ekipin shumë të mirë”, tha presidenti blaugran.

Për emërimin e Messit si ambasador i UNICEF Laporta tha: “ Ky është vlerësim për ata lojtarë që janë gjenial. Messi është shembull për fëmijët, ai është shembull për të gjithë”.

“Jemi të detyruar të kemi respekt ndaj Stuttgartit. Pas atij eliminimi të Real Madridit nga Lyoni, Liga e Kampionëve është bërë më kompetitive. Duhet të jemi të kujdesshëm që kjo të mos na ndodhë neve”, tha pas ndeshjes i ngazëllyer Joan Laporta.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)