27 Mars 2023

Henderson zgjidhet futbollisti i vitit në Angli

Londër, 24 korrik - Shoqata e Gazetarëve të Sportit në Angli (FWA) ka zgjedhur kapitenin e Liverpoolit, Jordan Henderson, si futbollisti i vitit në Angli.

Sipas një deklarate nga FWA, në votimin që u zhvillua me pjesëmarrjen e mbi 500 gazetarëve, futbollisti 30-vjeçar anglez u zgjodh si futbollisti i vitit, duke lënë pas rivalët e tij Kevin de Bruyne nga “Manchester City”, Marcus Rashford nga “Manchester United”, si dhe Virgil van Dijk dhe Sadio Mane nga “Liverpool”.

Në të gjitha përballjet, Henderson e ka veshur fanellën në 40 ndeshje dhe ka shënuar katër gola.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)