01 Prill 2023

Federata Ndërkombëtare e Xhudos pezullon statusin e Putin si president nderi

Paris, 27 shkurt - Bota e sportit vijon të distancohet nga iniciatorët e konfliktit ushtarak në Ukrainë. Së fundmi, është Federata Ndërkombëtare e Xhudos ajo që ka marrë masa, madje direkt ndaj presidentit të shtetit rus, Vladimir Putin.

Në një njoftim për shtyp, thuhet se organi më i lartë drejtues i xhudos ka pezulluar statusin e Putin si president nderi dhe ambasador i Federatës Ndërkombëtare të Xhudos.

69-vjeçarin Putin është një tifoz i madh i xhudos, duke e konsideruar edhe si sportin e tij të preferuar.

Ai ishte zgjedhur si President Nderi dhe Ambasador i Xhudos në vitin 2012 dhe që prej asaj kohe ka marrë pjesë në disa evente madhore të kësaj disipline.

Por duket se tashmë sporti ka zgjedhur të distancohet nga rusët për shkak të konfliktit të vazhdueshëm midis vendit të tij dhe fqinjëve të Ukrainës.

Gjithashtu, Federata e Xhudos njoftoi anulimin e Grand Slemit 2022 planifikuar për tu mbajtur nga data 20 deri më 22 maj në qytetin e Kazanit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)