31 Mars 2023

Yllka Gashi, Presidente e jurisë në “Art Without Limit International Film Festival”

Prishtinë, 22 nëntor - “Art Without Limit International Film Festival” 2021 edicioni i dytë do të mbahet nga data 1 –deri me 3 Dhjetor në Kino Armata dhe në Teatrin Kombëtar në Prishtinë!

AWLIFF është i vemti Festival në Ballkan ku të gjithë filmat të cilët janë në program për tu shfaqur, kanë si temë personat me aftësi të kufizuar!

Festivali është organizuar nga një grup i grave Artiste dhe NGO “Art Without Limit” me drejtoreshë ekzekutive Znj; Ganimete Sava, ndërsa drejtor Artistik është Regjisori; Burim Haliti, dhe drejtor i programit; Michael Stoeger!

Shumë filma nga 80 vende të Botës kan aplikuar për të qenë pjesë e programit të festivalit, selektorët e festivalit kan përzgjedhur 50 nga ta për tu shfaqur në edicionin e dytë në konkurencë zyrtare.

Me datën 01 Dhjetor 2021 në ora 18:00 do të bëhet hapja zyrtare e Festivalit në Kino Armata në Prishtinë me premierën vendore të dokumentarit të shkurtër “Light Sparks” ndërsa me datën 2 Dhjetor 2021, gjatë tërë ditës do të shfaqen filmat konkurues në Kino Armata në Prishtinë, ndërsa me datën 03 Dhjetor 2021 në orën 18:00 do të bëhet ceremonia e ndarjes së çmimeve në Teatrin Kombëtar të Kosovës.

Data 3 Dhjetor po ashtu shenohet si ditë Ndërkombëtare e përsonave me aftësi të kufizuar!

Këtë edicion, Festivali do të përbëhet nga 3 juri të ndryshme;
 
Juria kryesore e festivalit të cilët janë;
Yllka Gashi-  Aktore (Presidente e jurisë)
Cristiano Palozzi – Drejtor i Genova Film Festival, Itali
Agron Domi – Drejtor i Tirana International Film Festival (I kualifikuar në Academy Awards)
Donna Russo – Aktore dhe balerinë (person me aftësi të kufizuar) nga Amerika
Rolf Killius – Regjisor, Producent dhe muzicient nga Anglia
Lou Figueroa – Aktor, dhe activist për të drejtat e personave me aftësi të kufizuar nga Amerika

Juria e mediave;
Edona Binaku – Gazetare  dhe autore & prezantuese e emisionit "Nëpër Film"
Blerina Rracaj – Gazetare e Kulturës 
Edona Demiqi Haxhiu – Gazetare, moderatore
Lumira Kelmendi – Gazetare e Kulturës, ass redaktore
Genitanë Morina – Gazetare, moderatore

Dhe Juria e Organizatave të aftësisë së kufizuar në Kosovë;
Afrim Maliqi – Drejtor i Handikos
Sebahate Beqiri – Drejtoreshë e Down Syndrome Kosova
Arif Daka – Shoqata Autizmi
Daut Tishuki – Drejtor i Shoqata e të verbërve të Kosovës
Armend Ademi – Shoqata e të shurdhërve të Kosovës
Naser Shillova – Kulbi deshira

Do të ndahen 12 Ò«mime nga të gjitha juritë;

Çmimet nga juria kryesore;
1) Filmi më i mirë Artistik
2) Filmi më i mirë Dokumentar
3) Filmi më i mirë Animacion
4) Skenari më i mirë
5) Regjia më e mirë
6) Kamera më e mire
7) Storia më e mire e cila tregon fuqizimin e gruas


Çmimi i jurisë së mediave
8) Storia më e mirë në film


Çmimi nga Organizatat e aftësisë së kufizuar;
9) Storia më e mirë për të drejtat e përsonave me aftësi të kufizuar

10) Çmimi special
11) Çmimi i publikut
12) Çmimi Art Without Limit

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)