22 Mars 2023

Vajza e Paul McCartney, stiliste në javën e modës në Paris

Paris, 10 mars - Sir Paul McCartney ka ardhur enkas në Paris për të mbështetur vajzën e tij, Stella, e cila tashmë po tenton që të afirmohet si një stiliste me peshë në fushën e stilimit.

McCartney ka qenë në radhën e parë për të parë veshjet e stiluara nga e bija e tij. Afër legjendës së Beatles ka qenë edhe këngëtares së muzikës rrok, Beth Ditto.

Stella McCartney kishte paraqitur një koleksion veshjesh e cila kishte cilësi kryesore mungesën e shkëlqimit, duke marrë parasysh faktin se modelet nuk kishin veshur varëse ose lloje të ndryshme bizhuterie.

Veshjet e reklamuara dalloheshin qartë se kishin një ndikim të madhë nga moda e veshjeve në vitet 60\', vite në të cilat babai i saj ishte idhulli i të rinjve në mbarë botën.

Pas mbarimit të sfilatës Stella McCartney u shpreh se ajo ishte e aftë që të përceptonte se cilat mund të ishin shijet e një femre dhe çfarë mund të dëshirojë ajo.

\"Unë besoj se jam e aftë për të kuptuar nevojat si edhe dëshirat e një femre, është diçka e cila nuk ka nevojë për lodhje të tepërt. Sidomos fakti që unë jam vetë femër, kjo më ndihmon shumë.\"- pohoi stilistja e re.

Ndërsa po pozonte me fotografët se bashku me të dashurën e tij të re, Paul McCartney pohoi se ai nuk kishte shumë njohuri në fushën e stilimit.

Stella Mçartney u shpreh se kjo mbrëmje ishte një homazh për stilistin e njohur britanik Alexander McQueen, i cili kreu vetëvrasje gjatë muajit të kaluar. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)