31 Mars 2023

Promovohet libri “Brenda meje, ti” i Erdonita Hebibit

Prishtinë, 6 dhjetor - Në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, të hënën më 5 dhjetor 2022 u mbajt promovimi i librit me poezi me titull “Brenda meje, ti” i autores së re Erdonita Hebibi. Amfiteatri ishte i mbushur përplotë me dashamirë të librit, familjarë dhe miq, ndërsa ishin prezente edhe mediat.

Në fillim fjalë përshëndetëse foli profesori Milazim Krasniqi, i cili tha se autorja e librit që promovohet sot ka qenë studente e tij në fakultet, në departamentin e gazetarisë dhe ka qenë një studente e dalluar, ndërsa ajo sot punon gazetare në një televizion.  

Më pas rreth librit të Erdonita Hebibit foli recensentja e librit, profesoresha Leonorë Bruçaj. Ajo tha se autorja e librit shpalos para lexuesve refleksionin e saj mjaft të qartë përmes shprehjeve të theksuara, duke e kombinuar emocionin me mendimin.

Më tej Bruçaj tha se autorja Erdonita Hebibi duke përdorur figurat stilistike, shpalos universin e saj poetic përmes vargjeve tejet origjinale, që nganjëherë shprehin edhe pezmin e grumbulluar në kraharorin e saj.

Pas saj me një vështrim rreth librit u paraqit Ahmet Pllana, krijues dhe lektor i librit, i cili tha se poeten e re e të talentuar për të shkruar e ka nxitur malli dhe dashuria e madhe ndaj babait të saj, i cili nuk gjindet më në jetë.

Ai tha se ndonëse ky është libri i parë i saj, Erdonita Hebibi ka arritur që të futet në botën e poezisë dhe ta kuptojë lërimin e poezisë dhe nuk është poezi që i ngjason prozës. Rreth botimit të librit foli Fatmir Halimi, botues i Shtëpisë Botuese “Prokultpress”.

Në fund, autorja i falënderoi të gjithë për pjesëmarrje dhe ua dhuroi pjesëmarrësve nga një libër të nënshkruar nga autorja.

/Ahmet Pllana/

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)