20 Mars 2023

Mbyllet me sukses turneu nga Shpat Deda në gjashtë qytete të Kosovës

Gjilan, 19 dhjetor - Salla e Teatrit të Gjilanit ishte e stërmbushur me adhurues te muzikës së kantautorit Shpat Deda në koncertin përmbyllës së turneut të tij ‘Muzikë n’Teatër’.

Fytyra të hipnotizuara pas muzikës së pasur që ndodhte në skenë, drita telefonash që shëndrisnin si xixëllonja anekënd sallës, dhe zëra që dëgjoheshin duke i kënduar bashkë këngët e veçanta të kantautorit. Në fakt, energjia ishte e tillë në secilin koncert të turneut përgjatë udhëtimit në sallat teatrale të qyteteve të Prishtinës, Ferizajit, Gjakovës, Mitrovicës, Vushtrrisë dhe Gjilanit, ku Shpat Deda nën shoqërimin e Visar dhe Tomor Kuçit e performuan repertoarin e këngëve nga albumi i fundit ‘Rrugës’ i Dedës në një spektakël muzikor ku shpërfaqej talenti dhe virtuoziteti i pakrahasueshëm i trios.

Me një program shumë të veçantë dhe të paparë deri më sot nga artistë vendas, ky trio e shpërblyen vëmendjen e publikut me muzikë të pasur me improvizim, eksperimentim dhe lojë me shumë instrumente përgjatë momenteve të cilat do të ngelin gjatë në kujtesën e publikut Kosovar, ndërsa duartrokitjet e gjata me brohoritje derisa publku ngritej i tëri në këmbë ishin fenomene që e shoqëruan secilin koncert.

Seria e koncerteve planifikohet të vazhdojë në secilin qytet ku ka interes për bashkëorganizim nga komunalt përkatëse, ndërsa kjo faza e parë me gjashtë koncerte u mbështet nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Kosovë, dhe nga Komuna e Prishtinës në koncertin e Prishtinës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 mars 2023 - Qendra Kosovare për Studime Gjinore organizon konferencën “Konventa e Stambollit: Forcimi i zbatimit në përfundimin e dhunës ndaj grave, dhunës në familje dhe dhunës në baza gjinore”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Shoqata e Bankave të Kosovës organzon shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë. (Shkolla "Elena Gjika" në Prishtinë, ora 10:00)

- Mbahet konferenca e parë për prezantimin e monitorimit të Strategjisë së Ujërave për Kosovën 2017-2036 dhe prezantimin e propozimit të Politikave për Menaxhimin e Territorit Rreth Resurseve Ujore në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Përzgjedhësi i Kombëtares së Kosovës, Alain Giresse do të mbajë konferenca për media në nismë të grumbullimit për dy ndeshjet kualifikuese për Euro 2024 kundër Izraelit dhe Andorrës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

- Shoqata 'Flaka e Llapit' mbajnë konferencë akademi përkujtimore me rastin e trevjetorit të ndarjes nga jeta të Rifat Blakut. (Salla e teatrit 'Avdush Hasnai' në Podujevë, ora 13:30)

- Kombëtarja e Kosovës fillon edhe përgatitjet për këto dy ndeshje. (Kampi Nacional në Hajvali, ora 16:00)

- Në kuadërt të edicionit XXIII i Javës së Frankofonisë në Kosovë organzohet aktiviteti 'Street Art, Balkan Trafic', krijim nga dy artistë franko-belgë. (Rr. Sylejman Vokshi, 66 në Prishtinë, ora 16:30)