31 Mars 2023

MD dhe MPB, themelojnë një mekanizëm të zbatimit të ligjit

Prishtinë, 26 maj - Ministri i Drejtësisë, Haki Demolli, priti sot në një takim të përbashkët pune Ministrin e Punëve të Brendshme Bajram Rexhepi, kryetarin e Gjykatës Supreme të Kosovës, Fejzullah Hasani, kryeprokurorin e Kosovës Ismet Kabashi, si dhe drejtorin e Policisë së Kosovës, Behar Selimi.

Qëllimi i mbajtjes së këtij takimi ishte thellimi i bashkëpunimit dhe koordinimi i aktiviteteve të përbashkëta në mes institucioneve vendëse të zbatimit të ligjit.

Në këtë takim palët pjesëmarrëse u pajtuan që ta themelojnë një mekanizëm të përhershëm, i cili përbëhet nga një përfaqësues i Ministrisë së Drejtësisë, një përfaqësues i Ministrisë së Punëve të Brendshme, një përfaqësues nga gjykatat, një përfaqësues nga prokuroritë dhe një nga Policia e Kosovës.

Ky grup punues do të mblidhet dy herë në muaj dhe do t’i identifikojë problemet dhe sfidat me të cilat përballen Policia e Kosovës, prokuroritë dhe gjykatat e vendit.

Udhëheqësit e institucioneve të drejtësisë dhe të sigurisë shprehën optimizmin e tyre se formimi dhe funksionalizimi i këtij grupi punues do të ndikojë pozitivisht në koordinimin e aktiviteteve të përbashkëta në mes të këtyre institucioneve, për të arritur qëllimin e përbashkët, i cili është sundimi i ligjit në Republikën e Kosovës. Your browser may not support display of this image. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)