27 Mars 2023

Komandanti i KFOR-it Markus Bentler u takua Oliver Ivanoviçin

Prishtinë, 6 maj - Komandanti i Forcave të Kosovës (COM KFOR) Lejtnant Gjenerali Markus Bentler, u takua  me Sekretarin e Shtetit  në Minstrinë e Sërbisë  për Kosovë dhe Metohi Oliver Ivanovic.

Ata diskutuan për një numër të çështjeve të sigurisë, në veçanti situatën në veri.

“Ishte një vlerësim i përbashkët se çështjet si shkyçja në ditët e fundit e telefonisë mobile duhet të zgjidhet me mjete ligjore  dhe duhet t’i shmagemi dhunës”, thuhet në njfotim.

Po ashtu ata kanë vlerësuar se është e nevojshme një kampanjë informuese dhe komunikim i duhur paraprakisht.

Vlerësim tjetër i takimit sipas njoftimit ishte edhe çeshtja se të gjitha përpjekjet duhet të ndërmirren për të përkrahur  kthimin e personave të zhvendosur, pasi që në veçanti kthimi i tyre e përforcon  diversitetin  dhe shumetnicitetin në Kosovë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)