27 Mars 2023

KFOR mban manovra ushtarake me 11 dhe 12 maj

Prishtinë, 10 maj - Nga 11 maji deri më 12 maj, ushtrimet të cilat do të përfshijnë forcat manovruese të KFOR-it nga “Battle” grupi shumëkombësh Qendër (MNBG-C) dhe “Battle” grupi shumëkombësh Jug (MNBG-S) do të ndërmirren  në pjesën qendrore të Kosovës. Kjo do të përfshijë të tërë rajonin e përgjegjesisë së MNBG-Qendër duke përfshirë edhe Prishtinën, kështu që automjetet e KFOR-it do të patrullojnë edhe në qytet.

Gjithashtu, do të mbahet edhe një ushtrim për kontrollimin e masës dhe tarzirave (CRC-Exercise) në pjesën ushtrake të Aeroportit të Sllatinës. 

Qellimi i këtyre ushtrimeve  është për të ngritur  interoperabilitetin dhe aftësitë e trupave të KFOR-për të reaguar  ndaj cfarëdo skenari të mundshëm. Për të  arritur  kërkesat më të larta  të fleksibilitetit  për shkak të strukturave të reja të  KFOR-it,  është e domosdoshme që trupat  nga të gjitha “battle” grupet  janë duke u trajnuar  në rajonet e”battle” grupeve të tjera.

Ushtrimi është një cikël  i trajnimeve të KFOR-it dhe nuk është as përgjigje ndaj apo pregatitje  për cfardo situate momentale  në vazhdim  e sipër rose e cila pritet  të ndodhë brenda Kosovës.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)