24 Mars 2023

Kërcenohet Koha Ditore, reagin AGPK

Prishtinë, 13 maj -  Policia e Kosovës hoqi sot tabelën në rrugën “Rexhep Luci”, në kryeqytet, e cila ishte “riemërtuar” nga persona të panjohur me “Rruga e UDB-së – Veton dhe Flaka Surroi”. Kjo ndodhë në kohën kur “Koha Ditore” dhe Kohavisioni po raportojnë për zhvillimet rreth “Rastit Limaj” dhe iniciativës së një deputeti të PDK-së për “dënimin e krimeve të komunizmit”.

Në mëngjesin e të enjtes, qytetarët dhe banorët e rrugës “Rexhep Luci”, në kryeqytet jo pak u habitën kur panë se rruga kishte “ndërruar” emrin me një porosi kërcënuese ndaj ish-themeluesit dhe pronares aktuale të Grupit Koha.

Flaka Surroi tha se “këtë  e konsideroj ftesë për ‘disiplinimin’ e fjalës së lirë, që artikulohet përmes të vetmeve media përnjëmend të pavarura, që kanë mbetur tani në Kosovë”.
Rastin po e heton Policia e Kosovës. 

Asociacioni i Gazetarëve Profesionistë  të Kosovës (AGPK) është shokuar nga porosia kërcënuese e nxjerrë në sheshin kryesor të Prishtinës, nëpërmjet të cilës synohet të degradohen dy figura të shquara të gazetarisë dhe publicistikës kosovare.

Mbishkrimi “Rruga e UDB-së - Flaka dhe Veton Surroi” është mesazh thellësisht linçues, i paprecedent dhe mbi të gjitha një kërcënim i hapur ndaj ish-themeluesit dhe pronares aktuale të Grupit Koha. 

AGPK kërkon nga organet kompetente të zbardhin urgjentisht rastin dhe të marrin masa për mbrojtjen e fjalës së lirë dhe të gazetarëve e mediave kosovare. 

Njëherësh, AGPK inkurajon gazetën “Koha Ditore” dhe KTV-në të vazhdojë punën në shërbim të lexuesve e shikuesve, të vazhdojnë misionin e gazetarisë profesionale dhe mbi të gjitha të vazhdojnë të jenë zë i fuqishëm i mbrojtjes së interesave të publikut. 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)