26 Mars 2023

Gjermania vazhdoi mandatin e trupave të veta në Kosovë

Berlin, 12 maj - Qeveria e Gjermanisë lajmëroi se do t\'i mbajë trupat e saj në Kosovë edhe të paktën për një vit, si pjesë e misionit paqëruajtës të NATO-s.

Zëdhënësi i qeverisë, Krishtof Stigmans, tha se kabineti qeveritar ka miratuar zgjatjen e mandatit të trupave dhe njëkohësisht ka zvogluar numrin maksimal të ushtarëve në 1.000 nga 3.500.

Bundestagu gjerman gjatë disa javëve të ardhshme pritet ta miratojë mandatin e forcave gjermane në Kosovë, në kuadër të misionit ushtarak të NATO-s, KFOR.

Stigmans shtoi se Gjermania aktualisht numëron rreth 1.500 trupa në Kosovë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)