27 Mars 2023

Arrestohet një person për vepren penale “Mashtrim” me bileta

Pejë, 12 gusht - Me datë 07.08.2022, rreth orës 14:20, në Stacionin Policor në Pejë, janë paraqitur tre (3) persona si viktima të mashtrimit me bileta të udhëtimit, e më pas edhe pesëmbëdhjetë (15) të tjerë.

Të njëjtit deklarojnë se në afate të ndryshme kohore në vitin 2022, gjatë sezonit verorë kanë rezervuar bileta të aeroplanit vajtje-ardhje për ta dhe familjarët e tyre nga shtete të ndryshme të Europës për në Kosovë. I dyshuari të njejtit i ka vënë në lajthim me qëllim përfitimit personal, duke iu rezervuar bileta vetëm në njerin drejtim ndërsa paratë iu ka marrë qytetarëve për dy drejtimet.

Pas fillimit të hetimeve nga Stacioni Policor Pejë, i dyshuari nuk ka qenë i qasshëm dhe ndërkohë me datë 08.08.2022, nga familjarët e tij është paraqitur si person i zhdukur.

Pas një pune intensive të hetuesve të Stacionit Policor Pejë, me datë 11.08.2022, i dyshuari: R.I. i lindur me  1990, është arrestuar dhe i njejti pas intervistimit me vendim të Prokurorit të shtetit është ndaluar për 48-orë.


  

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)