27 Mars 2023

Shqiperia fiton 16 milionë euro nga shitja e energjisë

Tiranë, 6 mars - Korporata Elektroenergjetike Shqiptare (KESH) vijon të sigurojë të ardhura të konsiderueshme nga shitja e energjisë elektrike. Për muajin mars janë lidhur disa kontrata me kompani të njohura energjetike, për shitjen e 430 mijë megavat, duke garantuar 16 milionë euro të ardhura.

Megjithatë, shuma në fjalë konsiderohet modeste në raport me problemet ekonomike që ka kompania, si pasojë e borxheve të mëdha të trashëguara nga OSSH-ja. Burime zyrtare nga KESH konfirmojnë prezencën e “CEZ Trade Albania” në tender, pronari i OSSH, i cili siguroi një ndër ofertat më të mira. Sa i takon çmimit të shitjes, KESH vijon t’i referohet bursës së Athinës, e cila ofron tarifa të leverdishme.

Kontratat e lidhura për muajin mars u bashkëngjiten marrëveshjeve të kaluara, janar-shkurt, duke krijuar një stabilitet të qëndrueshëm për financat e brishta të KESH-it. Nuk ka ende një shifër zyrtare se sa ka fituar korporata në muajt e parë të vitit, po vlerësohen të jenë afër 20 milionë euro, ndërsa i gjithë viti 2009 rezultoi me 25 milionë euro.

Janë rreth 430 milionë kilovat energji elektrike që do t’u kalojë nëntë kompanive, ku mes tyre spikasin dy ofertat e kompanisë çeke, CEZ A.S dhe “CEZ Trade Albania”, me 75 mijë megavat energji elektrike. Bie në sy prezenca e një kompanie të re për tregun tonë, “Alpiq”, me seli qendrore në Zvicër (ish-ATEL).

Reshjet e shumta në veri të vendit rritën ndjeshëm nivelin e prurjeve në hidrocentrale, aq sa nuk mjaftonte maksimumi i kapacitetit prodhues, por u hapën portat për të shkarkuar ujin. Që nga muaji janar, KESH ka prodhuar maksimalisht energji elektrike, në sasi që varionin nga 24 deri në 28 milionë kilovat, kurse eksporti regjistron një kuotë mesatare prej 10 milionë kilovat.

Përfitimet e KESH-it vijnë nga ndryshimi i ligjit për energjinë, i cili lejoi pas shumë vitesh shitjen e sasisë së prodhuar dhe jo depozitimin. Megjithatë, sikurse u citua më sipër, KESH ka me qindra milionë euro borxhe (e fundit TEC-i i Vlorës) dhe praktikisht, çfarë fitohet, kalon direkt për shlyerjen e detyrimeve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)