01 Prill 2023

Vendet ballkanike të fundit do të dalin nga kriza

Londër, 3 shtator - Kriza globale ekonomike më vonë i përfshiu vendet ballkanike, të cilat tani të fundit dhe ngadalë dalin nga ajo, shkruan gazeta “Financial Times” e Londrës.

Njëri nga ekspertët për ekonomi evropiane, i cili për gazetën bëri të ditur se shtetet ballkanike, për dallim nga Evropa Qendrore, e cila është më ngushtë e lidhur me Gjermaninë, më shumë varen nga Greqia dhe Italia, drejtpërdrejt në marrëdhëniet tregtare, po ashtu edhe në mënyrë të tërthortë përmes pronësisë së tyre të bankave.

Ekonomia e Britanisë së Madhe është më e mirë nga ajo e Amerikës, edhe indikatorët ekonomikë janë shumë të mirë për Poloninë, Turqinë dhe Rusisë, ndonëse ekonomia e vendit ndjen pasojat e thatësirave të paradokohshme dhe zjarrit.

Rritja ekonomike në vendet e BE-së është rritur dukshëm në periudhën tremujore deri në qershor, përderisa shifrat më të reja, tregojnë se papunësia në BE nuk është rritur prej muajit shkurt, ndonëse ajo mbetet në nivel të lartë prej thuajse 10 për qind.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)