26 Mars 2023

Të hënën ditë pushimi për nder të 28 Nëntorit

Prishtinë, 26 nëntor - Ministria e Administrates Pulbike (MAP) ka bërë të ditur së të gjithë shërbyesit civil se, me vendim të Kryeministrit te Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi , për nder të 28 Nëntorit - Ditës së Flamurit, dita e hënë, 29 nëntor 2010, është ditë pushimi.

28 Nëntori-Dita e Flamurit, është një nga ditët më të rëndësishme t e historisë sonë kombëtare.

Me 28 Nëntor festohet  Dita e Flamurit, Dita e Pavarësisë, ditëlindja e Adem Jasharit dhe poashtu më 28 Nëntor 1997 u bë publike dalja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)