01 Prill 2023

Stagnon shkalla e papunësisë në eurozonën

Prishtinë, 2 mars - Shkalla e papunësisë prej 9.9 për qind në eurozonën stagnon tashmë tre muaj me radhë.
 
Në janar numri i të papunësuarve në eurozonën arrinte 15.7 milionë, që është për 136.000 më shumë se sa në dhjetor të vitit të kaluar dhe 2.2 milionë më shumë se në krahasim me janarin e vitit të kaluar, tregojnë të dhënat preliminare të Eurostat-it.
 
Nga vendet të cilat janë pjesë e eurozonës, shkallë më të ulët të papunësisëka Holanda  me 4.2 për qind, ndërsa më të madhe ka Spanja, ku pa punë është 18.8 për qind e popullatës.
 
Në nivel të Bashkimit Evropian shkalla e papunësisë në janar arrinti 9.5 për qind, ndërsa më së shumti të papunë ka pasur në Letoni, gjegjësisht 22.9 për qind të popullatës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)