26 Mars 2023

Somalia ,Irani dhe Venezuela vendet më të korruptuara

SHBA, 21 shkurt - Kriza ekonomike botërore ka bërë që ato shtete të cilat kanë pasur më shumë vështirësi ekonomike të bien pre e korrupsionit.

\"Forbes\" ka publikuar një sërë shtetesh sipas Transparency International. Vendet më të korruptura vazhdojnë të mbeten vendet e përhershmë ndër të cilat mund të përmendim Somalia ,Irani dhe Venezuela.

Rënie me rreth 2.2 përqind ka pasur Rusia dhe një ulje me rreth 19 përqind ka pasur Amerika.Vendi i cili përcaktohej si më i korruptuar është Somalia e cila përcaktohet si një vend i cili ka pasur luftra civile pa ndërprerje dhe ekonomia e këtij vendi bazohet në aktet e shumta të piraterisë.

Vende me korrupsion sipas \"Forbes\" përcaktohen edhe India, Maroku dhe Pakistani ku problem kryesor përcaktohet marrja e rryshfeteve.Kriza ekonomike botërore duket se nuk ka ndikuar vetëm në vendet e pasura, por është ndjerë më shumë edhe në vendet e varfëra.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)