24 Mars 2023

Shqipëri, Kreditë e këqija pengesë për ekonominë

Tiranë, 16 gusht - Një vrojtim i fundit i Bankës së Shqipërisë vëren se rritja e kredive të këqija po bëhet një nga pengesat kryesore për kreditimin e ekonomisë.

Banka Qëndrore vëren se, si pasojë e rritjes së kredive me probleme dhe ecurisë së ngadaltë të ekonomisë, bankat private po vazhdojnë të shtrëngojnë politikat e kreditimit për biznesin dhe individët duke rritur normat e interesit dhe kërkesat për garanci pasurore.

Ato që po penalizohen më shumë janë bizneset e vogla dhe të mesme, të cilat e kanë tashmë shumë më të vështirë për të siguruar një kredi. Vrojtimi tregon se bankat gjykojnë si kredinë më me rrezik, atë që shkon për investime.

Të dhënat e detajuara, të nxjerra nga pyetësorët e Bankës së Shqipërisë, tregojnë se në tremujorin e dytë të vitit nga 10 banka të marra në vrojtim, 3 prej tyre i kanë shtrënguar edhe më kreditë për investime, 7 i kanë mbajtur të pandryshuara dhe vetëm njëra i ka lehtësuar disi.

Shqipëria është përballur dy vitet e fundit, me një rritje të fortë të kredive të këqija, si pasojë e shumë faktorëve që kanë të bëjnë me efektet e krizës ekonomike, e cila ka goditur të ardhurat e bizneseve dhe individëve, rënien e ritmeve të kreditimit dhe në disa raste edhe politikat jo të kujdesshme të ndjekura nga bankat vitet e kaluara.

Tashmë që kreditë e këqija kanë arritur në 12 për qind të totalit, ose mbi 500 milionë dollarë, bankat kanë filluar të shtrëngojnë kushtet për dhënien e kredive, çka po pengon kreditimin e ekonomisë dhe investimet e reja në ekonomi.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)