04 Tetor 2023

Rënie e re e rejtingut kreditor të Portugalisë

Lisbon, 7 maj - Agjencia kryesuese kreditore botërore “Standard dhe Pur” paralajmëroi se gjatë tre muajve të ardhshme sërish mund ta ulë rejtingut kreditor të Portugalisë, që tashmë e bëri javën e kaluar.

Paralajmërimi vjen pas përkeqësimit të gjendjes në financat publike të Portugalisë dhe pritjet për zhvillim afatgjatë.

Rejtingu sipas pritjeve mund të bie për një deri në dy pikë, ndërsa Portugalia doemos duhet të gjejë mënyrë që ta rifinancojë borxhin prej 4.6 miliardë dollarë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)