24 Mars 2023

Regjistrimi i popullsisë nevojë dhe domosdoshmëri për zhvillim

Prishtinë, 21 tetor - Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullsinë së bashku me Agjencinë e Statistikave të Kosovës organizon sot diskutimin e parë publik lidhur me Regjistrimin e popullsisë si nevojë dhe domosdoshmëri për zhvillim.

Si shumë vende në Evropë dhe Azinë Qendrore, Kosova po përballet me ndryshime të shpejta demografike: njerëzit kanë më pak fëmijë dhe jetojnë më gjatë, dhe shumë largohen nga vendet e tyre për të kërkuar mundësi diku tjetër.

Shoqëritë po plaken dhe, në shumë raste, po bëhen më të vogla, veçanërisht në Evropën Lindore, ku nivelet e ulëta të fertilitetit shoqërohen nga nivelet e larta të migrimit të jashtëm.

Duke u mbështetur ne Programin e UNFPA-së për Reziliencë Demografike, i cili synon të forcojë kapacitetin e vendeve për t'iu përgjigjur ndryshimeve të thella demografike që po përjeton rajoni, UNFPA dëshiron të fillojë diskutimin me aktorë të ndryshëm në Kosovë se si t'i përgjigjet trendeve demografike si fertilitetiti i ulët, popullsia. plakja, dhe emigracioni dhe efektet e tyre në ekonomi, sisteme sociale dhe shërbime.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)