24 Mars 2023

Presidenti Obama në fushatë për ekonominë

Washington, 19 gusht - Presidenti Barak Obama po i jep fund një turneu tre ditor në mbarë vendin, që i ngjan një udhëtimi elektoral, duke shpjeguar politikat e tij ekonomike dhe duke u përpjekur të forcojë pozitën e kandidatëve demokratë për zgjedhjet e nëntorit.

Udhëtimi i tij përkon me një anketë të re nga agjencia Associated Press, sipas së cilës vetëm 41 përqind e të anketuarve i miratojnë politikat e tij ekonomike, ndërkohë që ekonomia, po sipas anketave, është çështja më shqetësuese për amerikanët.

Gjatë një ndalese të mërkurën në shtetin e Ohajos, presidenti u takua dhe iu përgjigj pyetjeve të një familje të klasës së mesme dhe fqinjëve të tyre.

Presidenti përsëriti vlerësimin e tij se ekonomia po përmirësohet dhe se vendi është në rrugën e duhur, duke paralajmëruar për rreziqet e kthimit tek politikat e paraardhësit të tij republikan, që ai i fajëson për krizën ekonomike.

Ai tha se do të duhet kohë për rihapjen e 8 milionë vendeve të punës që u humbën gjatë krizës.

Presidenti do të marrë pjesë tani në një takim në Florida para se të kthehet në Washington.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)