22 Shkurt 2024

Polonia përfiton sërish kreditim nga FMN-ja

Washington, 3 korrik - Fondi Monetar Ndërkombëtar njoftoi dje se Polonia do të përfitojë sërish nga linja mbrojtëse e kreditimit prej 20 miliardë dollarësh.

Këshilli i Administrimit i FMN-së, njoftoi vendimi u mor pas kërkesës së Varshavës. Në dokument thuhej se vendi nuk mund t'i vinte në përdorim më parë këto, edhe pse FMN-ja ia kishte akorduar atij.

Polonia kishte përfituar, në periudhën 2009-2010, nga ky tip huaje të përcaktuar për vendet e konsideruar shumë të prekura nga trazirat ekonomike "dhe ku mund të parandaloheshin krizat".

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)