24 Mars 2023

Personi më i pasur në botë, meksikani Karlos Slim

SHBA, 12 mars - Revista ‘Forbes’ thotë se personi më i pasur në botë është miliarderi meksikan, Karlos Slim, interesat e biznesit të të cilit përfshijnë telekomin dhe kompani financiare. Ai ia ka kaluar edhe themeluesit të Mikrosoft-it, Bill Gates, që tashmë është në vend të dytë. Pasuria e Slim llogaritet nw 53.5 miliardë dollarë.

Në listën e Forbs, SHBA dhe Kina kanë më shumë miliarderë. Shtimi i miliarderëve kinezë në listën e njerëzve më të pasur në botë është tregues i zhvillimit ekonomik të vendit. Indeksi i konsumit është rritur, por edhe inflacioni është gjithashtu në rritje. Thuhet se Kina këtë vit do t'ia kalojë Japonisë dhe do të jetë ekonomia e dytë në botë.

Numri i miliarderëve në botë është rritur në 1.011, nga 793 sa ishin vitin e kaluar. Lista e sivjetme në revistën "Forbes" tregon se Azia ka më shumë miliarderë, ku numri i tyre është dyfishuar krahasuar me vitin e kaluar.

Në listë gjithashtu ka 62 rusë, të cilët u kthyen prapë pasi u eliminuan gjatë krizës ekonomike. Kryeredaktori i revistës u tha gazetarëve në Nju Jork se numri i miliarderëve të rinj në botë është shenjë e sigurt se ekonomia globale po rimëkëmbet.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)