01 Prill 2023

Papandreu: Nuk e kemi kaluar ende rrezikun e falimentimit

Athinë, 4 shtator - Kryeministri grek, Jorgos Papandreu deklaroi se Greqia nuk e ka kaluar ende rrezikun e falimentimit edhe pse në pjesën më të madhe është shmangur.

Duke bërë thirrje për ristrukturimin radikal të të gjithë sektorëve të shoqërisë dhe ekonomisë, Papandreu kërkoi angazhim të përgjithshëm popullor.

Sipas Papandreut, "vendi nuk mund të ndryshohet vetëm prej 15-20 ministrave".

"Dilema është ta ndryshojmë ose të mos e ndryshojmë vendin" tha kryeministri duke theksuar se "pika e dobët në Greqi është shteti dhe se aparati shtetëror është ai që nuk funksionon drejt më së shumti për faj të politikanëve"

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)