26 Mars 2023

OECD: Në 2011 ekonomia globale do të rritet 4.25 për qind

Vjenë, 23 nëntor - Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik u shpreh se në vitin 2011, ekonomia globale do të dalë më tej nga hija e krizës dhe do të realizojë një rritje të shpejtë prej 4.25 për qind.

Deri në vitin 2012 kjo shifër do të arrijë në 4.5 për qind.

Kjo organizatë paralajmëroi se problemi i rëndë i humbjes së ekuilibrit global, tregu i dobët financiar, problemi i borxheve shtetërore dhe probleme të tjera janë rreziqet kryesore që ndodhen para rimëkëmbjes së plotë të ekonomisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)