24 Mars 2023

Ministrja Hajdari mori pjesë në hapjen e ngjarjes Aspire Balkan Demo Day

Prishtinë, 18 nëntor - Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari mori pjesë në hapjen e ngjarjes Aspire Balkan Demo Day, me ftesë të Ambasadores së Izraelit në Kosovë, Tamar Ziv dhe ekipit Aspire Balkans me partnerët kryesorë STIKK nga Kosova dhe TAKT nga Maqedonia.

Në hapje të ngjarjes kushtuar grave ndërmarrëse, pjesëmarrëse ishin ish-Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Donjeta Sahatçiu, si dhe ndërmarrëse të suksesshme të vendit.

Ministrja Rozeta Hajdari u shpreh e lumtur dhe e motivuar që ishte prezent në mesin e grave ndërmarrëse me idetë e tyre kreative në biznes.

Ajo shprehi falënderime ndaj dy ambasadoreve izraelite znj. Tamar Ziv në Kosovë dhe znj. Simona Frankel në Maqedoninë e Veriut, për partneritetin e tyre për zhvillim dhe financim të programit mbështetës ndaj grave nga Ministria e Punëve të Jashtme të Izraelit.

Ajo në vazhdim theksoi se iniciativat e tyre  me shumë kreativitet do ta kenë gjithmonë mbështetjen e saj gjersa është e përkushtuar që në mandatin e saj të ofrojë sa më shumë hapësirë, përkrahje financiare dhe të krijojë mjedis të favorshëm për fuqizimin e grave tona ndërmarrëse.

Ministrja Hajdari i njoftoi të pranishmet se përmes ligjit për inovacion dhe ndërmarrësi dhe ligjit për fondin për inovacion, tani në hartim, do të ofrohen më shumë mundësi dhe përkrahje për gratë në ndërmarrësi, me qëllim fuqizimin e tyre dhe rritjen e kapitalit të ndërmarrësisë në shoqërinë tonë.

Me më shumë ndërmarrje fillestare, të vogla dhe të mesme në pronësi të grave dhe suksesin e tyre, do të fuqizojmë shoqërinë tonë, me hapjen e vendeve të reja të punës dhe drejt krijimit të një mirëqenie më të mirë në Republikën tonë.

Aspire Balkans është një program unik që i inkurajon gratë të bëhen ndërmarrëse dhe ta kthejnë idenë e tyre të biznesit në një startup.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)